STREAM arba kokios galios slepiasi už šių raidžių?

2021-10-08

STREAM iš pirmo žvilgsnio neaiškus ir nesuprantamas raidžių kratinys. Tačiau už kiekvienos raidės slepiasi ypatingas žodis. STREAM – tai skirtingų, tačiau tuo pačiu ir labai vieną kitą papildančių mokslo šakų junginys. Juk be mokslo neturėtume inžinerijos ir technologijų, o be jų - mokslo atradimų. Tas pats su matematika, menu ir skaitymu. STREAM – tai mokslas (Science), technologijos (Technology), inžinerija (Engineering), menas (Art), matematika (Math). Tiesa, daugiausiai klausimų kelia raidė R. Ne vienas yra girdėjas apie STEAM, tai vis populiarėjantis užsiėmimas. Tačiau STREAM‘ą papildo skaitymas (Reading). Pasitelkus šias šešias sritis kiekvienas vaikas turi galimybę atrasti, įdomiai ir įvairiapusiškai pažinti mus supantį pasaulį.

Gamtą, įvairius vykstančius procesus, technologijų suteikiamas galimybes smagiausia patirti pačiam jas išbandžius, tiesa? Būtent pasinėrus į STREAM užsiėmimą vaikas turi galimybę prisiliesti prie kiekvienos srities ir suvokti, kaip glaudžiai jos susijusios. Kad ir kurią iš raidžių pasirinktume norimai temai nagrinėti, visų svarbiausia – patyriminis mokymas. Būtent tai yra STREAM pagrindas. Pačiam išsiaiškinti, koks stebuklas nutinka sumaišius vandenį su krakmolu. Kaip actas su valgomąja soda priverčia makaronus šokti arba ugnikalnį išsiveržti? Kaip sukonstruoti veikiantį prietaisą? Atrasti, kaip išlankstyti greičiausią lėktuvą arba kaip kompiuteris mums gali padėti surasti atsakymą į rūpimus klausimus? Pačiam rasti išeitį, kaip iš medinių pagaliukų ir plastilino sukurti namą gyvūnėliui, kad jis atšalus orui nesušaltų.

Įvairių STREAM iššūkių įveikimas sukelia atradimo džiaugsmą, skatina norą pažinti, kurio dėka pats savo rankomis prisiliesdamas prie mokslo vaikas įgyja super galių atskleisti supančio pasaulio paslaptis. Juk daug smagiau tyrinėjant pačiam, išsiteplioti rankas ar sukurti net ir patį netikėčiausią fantazijose glūdintį daiktą. Negana to, prisilietimas prie gamtos ir mokslo atradimų ikimokykliniame amžiuje ugdo smalsumą, atidumą, loginį mąstymą, gebėjimą bendradarbiauti ir dirbti komandoje, skatina nebijoti suklysti bei ieškoti atsakymų. STREAM suteikia galimybę kurti, pažinti ir pačiam tapti atradėju.

Viktorija Žebelovičė, TAŠKIAUS Stream ir Gamtos dialogų mokytoja