Atvirai apie vaikų lytiškumą

2018-05-03

Dažnas pritartų, jog ši tema – ne iš maloniųjų – sukelianti daug klausimų, abejonių ir dažniau nutylėjimų nei pokalbių. Dažniausi klausimai sau: Ar jau laikas kalbėtis? Ką ir kaip pasakyti, kad būtumėte išgirsti? Kaip nesijausti nepatogiai, neįskaudinti ir dar galybė klaustukų kamuojančių pedagogus ir tėvus.

Mums, savimi pasitikinti bendruomenė – labai svarbu, tad Taškiaus mokslo ir menų mokykloje surengtas aktualus VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ praktinis atvirų pokalbių seminaras mokytojams ir tėvams – „Kaip kalbėtis apie lytiškumą su mažaisiais“. Diskusija orientuota į tai, kad skatintų sąmoningumą, inspiruotų didesnį pasitikėjimą ir suformuluotų daugiau apgalvotų atsakymų, o ne klausimų.

Iš pažiūros, šių dienų visuomenė atviresnė, tad atrodytų, kad pokalbiai apie lytiškumą nebeturėtų varžyti. Deja, taip nėra. Tai įrodė ir seminaro dalyvių pasisakymai. Ši tema, matyt, vienintelė, glaudžiai siejanti ne vieną kartą. Tad aiškinomės priežastis, kodėl drovu ir nejauku kalbėtis lytiškumo temomis, kokie stereotipai ir mitai mus stabdo.

Esame užauginti tėvų, kuriems nuogumas ir lytiškumas – dažnu atveju nesisieja su atvirumu. Nekintantis požiūris, su labai nedidelėmis išimtimis, keliauja iš kartos į kartą, dažniausiai tapdamas uždraustų temų sfera, lydima iškalbingos tylos, ignoravimo, sugėdinimo ar net pasmerkimo šešėlio.

Na, o mes šį požiūri galime keisti. Dabar. Todėl būtina plėsti savivoką ir mokytis kitaip auginti ir ugdyti savo vaikus, kad šie nuo mažų dienų suvoktų, koks svarbus savo vertės pajautimas, pagarba sau ir savo kūnui bei asmeninio, o tuo pat metu ir kito žmogaus privatumo paisymas.

Seminaro metu pateikta ir aptarta paveiki, mokslu ir žiniomis grindžiama informacija, skatinanti kritinį požiūrį, o svarbiausia – suteikianti pasitikėjimo ir padedanti suvokti, kaip svarbu, kurti su vaiku atvirumu grindžiamą ryšį, kad jis galėtų mumis pasikliauti ir net sunkiausiomis gyvenimo situacijomis prieitų pasitarti, kad drauge rastumėte sprendimų ar naudingos informacijos, o „nepatogūs“ pokalbiai taptų suprantamais ir natūraliais.

Sužinojome, jog labai efektyvu suprantamai kalbėtis žinant ir suvokiant svarbiausias sąvokas, kas ir kokiu vaiko raidos tarpsniu būdinga, kokiomis lytiškumo temomis ir kaip tuo metu kalbėtis bei praktiškai išmėginti situacijas, kurios nuolat lydi tėvus ir pedagogus. Šis seminaras, tarsi įžanga į gerai atliktus „namų darbus“, kad nepatogios situacijos neužkluptų netikėtai.

Kalbėkimės. Vaikai tikrai įvertins jūsų pastangas.